Smerfy 5- latki

Oddział pracuje od 7-16
Nauczyciel wychowawca:
mgr Małgorzata Przewdzing-Ciołek
Nauczyciele zmieniający:
mgr Magdalena Elert
mgr Konstancja Dziedzic

Bardzo dziękuję:
-mamusi Amelki T. za materiały papiernicze, biurowe dla całej grupy
-rodzicom Olka G. za kolorowanki
- rodzicom Hani, Olka K., Olka G., Agatki za słodkości na wycieczkę
- rodzicom Kasi i Bartka za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki
- rodzicom Mikołaja za książki oraz gry dla grupy


Rozpoczynamy sezon wycieczkowy. 15 września odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa Brynek.

Bardzo dziękuję mamie Bartka oraz Kasi za pomoc w opiece nad dziećmi.
201609151_aharsrh

Zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/vRw8QGLKrTkzRUdM8Wrzesień:

Krąg tematyczny:

1 tydzień - Przyjaciół poznać czas, przedszkole wita nas
2 tydzień- W moim domu nie nudzi się nikomu

201609140_aharsxr

3 tydzień- Stop!! Uwaga!!Niebezpiecznie!! Zasad naucz się koniecznie!
4 tydzień- Każdy czyścioch Ci to powie, mycie to jest samo zdrowie.

Piosenka "Przedszkole - drugi dom".

1. Gdy dzień wstaje i wita świat,

ranną porą wstaję i ja.

Mama pomaga ubierać się,

do przedszkola prowadzi mnie.Ref. Ja chodzę tam co dzień,

obiadek dobry jem,

a po spacerze w sali

wesoło bawię się,

kolegów dobrych mam,

nie jestem nigdy sam,

przedszkole domem drugim jest.2. Czasem rano trudno mi wstać.

Chciałoby się leżeć i spać,

lecz na mnie auto czeka i miś.

W co będziemy bawić się dziś?Ref. Ja chodzę tam co dzień...3. Zamiast mamy Panią tu mam,

bardzo dużo wierszyków znam.

Śpiewam i tańczę, wesoło mi

i tak płyną przedszkolne dni.27 czerwca na zajęciach z cyklu "Mali odkrywcy" próbowaliśmy się dowiedzieć czy czarny to czarny czy może posiada w sobie inne kolory? Eksperymentowaliśmy również z innymi kolorami. O efekty doświadczenia zapytajcie swoje pociechy. :)

201606271_sqwrsax

201606271_sqwrsas

201606271_sqwrsqh

23 czerwca uczestnicząc w Filmowej Akademii w KINIE AMOK , szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy postać z bajki może stać się dla nas wzorem? Poprzez niezwykłe spotkania z kolejnymi filmowymi bohaterami dzieci poznały niezwykle pożyteczne cechy bajkowych postaci. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pana Łukasza w sposób niezwykle interesujący.Dzieci szukały bohaterów nie tylko na ekranie, ale również w ciemnych zakamarkach kina. Warsztaty pokazały, że kino to nie tylko popcorn i bajki, ale również pouczająca zabawa prowadzona przez osoby z pasją, zaangażowaniem i chęcią przekazywania wiedzy małym kinomanom. To już kolejne warsztaty "Muchomorków" w Kinie Amok. Za każdym razem jest to niezwykle ciekawa, pouczająca przygoda.
IMG0171JP_sqwrssh
21 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu dzielnicowych z naszego osiedla, którzy opowiedzieli nam jak być bezpiecznym podczas wakacji.
Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście radiowóz.
201606210_sqnwnep

201606211_sqnwnwq

Zdjęcia do pobrania: https://goo.gl/photos/c3vP7JP8taTvwQoF9

Z cyklu "Mały odkrywca". Dziś tj. 20 czerwca dzieci miały okazję dowiedzieć się, co to jest wulkan? Dzięki bajce "Adibu. Misja Ziemia" dowiedzieliśmy się, co to jest wulkan, jak powstaje? Sami też wykonaliśmy wulkan z wody, octu oraz sody oczyszczonej.
201606201_sqnxrrs

Prace plastyczne to nie tylko to, co można zauważyć na gazetce w szatni. Oto kącik z naszymi pracami.
201606151_sqnxrer

Postanowiliśmy urozmaicić sobie pobyt na podwórku i skorzystaliśmy z pobliskiego osiedlowego placu zabawa.
201606151_sqnxrws

9 czerwca odbyliśmy podróż do Krainy Dinozaurów. Dinozaury "na żywo" mogliśmy zobaczyć w Chorzowie. Była to wycieczka niezwykła połączona również z placem zabaw i z mini salą kinową. Jakość zdjęć niestety nie najlepsza.

201606091_sqhqnxr

https://goo.gl/photos/yVm5JFRyWUqo3AT68

8 czerwca w ramach projektu "Ekspedycja w krainę zmysłów" skorzystaliśmy z zaproszenia Przedszkola Miejskiego nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi.
Było to spotkanie mające na celu podsumowanie 5 zmysłów- węchu, smaku, wzroku, dotyku i słuchu. Dzieci podczas spotkania mogły skorzystać ze ścieżki sensorycznej gdzie mogły dotknąć różnych struktur, wąchały miętę, kwiaty. Dużą atrakcją cieszyła się kula wodna. Bawiły się w piasku, wspinały się po siatce - pajęczynie, zjeżdżały tyrolką, skakały po trampolinie na wysokości ziemi.Wykonały również prace plastyczną. Na zakończenie poczęstunek - pyszny sok, woda oraz wafle ryżowe. Bardzo dziękujemy pani Renatce za oprowadzenie po stanowiskach sensorycznych oraz za przekazaną wiedzę.

https://goo.gl/photos/ZEnJFSjMQnzccRGa7

201606081_sqpwxps

201606081_sqpwrpq

7 czerwca w ramach projektu "Ekspedycja w krainę zmysłów" grupa gościła panią doktor oraz panią Dorotkę z PM 40, które przeprowadziły ciekawe zajęcia na temat zmysłu jakim jest wzrok. Dzieci poznały budowę oka, dowiedziały się jak widzi mucha, zapoznały się z planszami do badania wzroku. Nie zabrakło ciekawych zabaw i gier. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę.
201606071_sqpwhaw

201606071_sqpwrpx

https://goo.gl/photos/tLDfeaGogbvvqYgX7

6 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.
"Muchomorki" złożyły rodzicom najszczersze życzenia oraz przedstawiły bajkę muzyczną pt: "Wiosna Radosna". Bardzo dziękuję za przybycie :)).


3 czerwiec to nie tylko urodzinki Amelki ale również dalszy ciąg zabaw z okazji Dnia Dziecka. Dzieci odwiedziły Centrum Rozrywki Alegra. Oj...pot się polał :))
Bardzo przepraszam za jakoś zdjęć. Wasze dzieci są bardzo szybkie :).

ajpg_saqxhqa

https://goo.gl/photos/tfPtc41g1hx6b3Ho9

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" J.Korczak
Tych szczerych uśmiechów dziś było bardzo dużo a to za sprawą atrakcji przygotowanych z okazji Dnia Dziecka przez nasze Dyrekcje.
Zachęcam do pobrania zdjęć obrazujących cudowne uśmiechy radości.
https://goo.gl/photos/JqkKbsUdkUkPZNV28

201606011_saasxnw
201606010_saasxnq
201606010_saasxer
201606011_saasxen

I jeszcze nowe zabawki z okazji Dnia Dziecka
201606010_saasxee

26 maja "Muchomorki" dziękują Mamusiom.

"Dziękuję Ci mamo, że wstajesz co rano
i budzisz mnie swoim uśmiechem.
Dziękuję za miłość i twe dobre serce
życzenia dziś ślę ci najszczersze"


201605251_sasnrwn


24 maja odwiedziliśmy Pizzernię Dominium na gliwickim rynku . W pierwszej części spotkania pan zapoznał dzieci z historią pochodzenia pizzy, tej wspaniałej włoskiej potrawy bardzo lubianej przez dzieci i dorosłych. W drugiej części pizzerman wspólnie z dziećmi przygotował pizzę. Następnie potrawa trafiła do pieca i po chwili była już gotowa. Dzieci miały niepowtarzalną okazję rozsmakowania się we własnoręcznie przygotowanej pizzy.Zostały poczęstowane również pyszną lemoniadą. Na zakończenie wizyty w Pizzerii Dominium przedszkolaki otrzymały dyplom ukończenia kursu „Małego pizzera”. Zabawa w kucharzenie na długo pozostanie w pamięci dzieci.
201605241_sawrnss

201605241_sawrnaw

https://goo.gl/photos/4DfufovU3fTBeucv7

Podczas kiedy grupa Świętowała w koszarach p. Dyrektor odbierała nagrodę w imieniu naszych "Muchomorków". Przypomnę tylko, że w 1 Festiwalu Piosenki zajęliśmy 1 miejsce w kategorii "Solista" oraz 2 miejsce w kategorii "Zespół".

201605131_saxpash

201605131_saxpasw

Zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/ZznWpbbNT5VAFwwi6


13 maja "Muchomorki" wzięły udział w Święcie 6. Batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach . Obchody święta batalionu połączone zostały z cieszącym się ogromnym zainteresowaniem dniem otwartych koszar. 6. batalion powietrznodesantowy w Gliwicach przygotował z tej okazji wiele atrakcji dla dzieci. Z większości zaproponowanych atrakcji skorzystały nasze "Muchomory". Najwięcej emocji wywołał tor małego komandosa (chodzenie po linie, strzelanie) oraz jazda samochodem terenowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się przemarsz żołnierzy. Bardzo dziękujemy opiekunom p. Kasi i p. Tomkowi za pomoc w opiece nad dziećmi oraz za pełne zaangażowanie.
https://goo.gl/photos/5B24E2YFj7T7JynR9

201605131_saxpars
zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/NZTEQGFbUeW3fXAe8

Wycieczka do Rud Raciborskich odbyła się 12 maja. .Wszyscy wycieczkowicze mieli okazję wyruszyć w podróż kolejką,której tory wiodą przez piękne lasy raciborskie.Wraz z przewodnikiem zwiedzali starą parozownię ,wysłuchali ciekawych legend związanych ze stacją.

DSC05991J_saxpsqs

Zdjęcia do pobrania https://goo.gl/photos/p47t21E5mt4zw2ji8

Takich trzech tylko w "Muchomorach"
201605100_sarwrap

9 maja w Bibliotece Miejskiej Filia nr 5, rozstrzygnięto konkurs czytelniczo - plastyczny "Legendy Polskie" organizowany w ramach obchodów Święta Bajki.
W konkursie wzięło udział troje dzieci z naszej grupy:
Amelka T., Olek M., Kasia M.
Gratulujemy Kasi II miejsca. Amelka i Olek również otrzymali dyplomy oraz drobny upominek.


7 maja na Festynie osiedlowym w Gimnazjum nr 4 na ulicy Asnyka wystąpiła laureatka 1 Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Alicja zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistka. Jedną z nagród był występ podczas festynu. Jak zwykle zaprezentowała się cudownie. Dziękuję rodzinie Alicji za przybycie. Ali za reprezentowanie naszego przedszkola i piękny występ.
alicjajpg_sarwrph
29 kwietnia laureaci konkursu uczestniczyli w Gali rozdania nagród w Gimnazjum nr 3. Laureatami w konkursie plastycznym pt: Rzecz o Hiszpanii. COSA DE ESPAÑA ,,DON QUIJOTE DE LA MANCHA DE MIGUEL DE CERVANTES” zostali:
1 miejsce : Sandra i Olek G.
2 miejsce: Alex C.
3 miejsce: Zosia i Lena.
"Muchomorki" osobiście odebrały piękne nagrody ufundowane przez organizatorów: Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich, Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach, Stację Artystyczną Rynek, Szkołę Języków Iberyjskich Porto Alegre. Podczas Gali wręczenia nagród mogliśmy podziwiać utalentowaną młodzież z Gimnazjum nr 3. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

https://goo.gl/photos/o7hTBjjSc5opKowT9

201604291_ssqnshh
201604291_ssqnshx
201604291_ssqnshn

28 kwietnia w ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom", bajkę o placu budowy przeczytała nam mamusia Bartka. Książeczka była wstępem o prelekcji na temat pracy budowlańca. Mama Bartka jest budowlańcem- projektantem. Na koniec wybudowaliśmy dom z klocków wg projektu oraz używając "zaprawy" stworzyliśmy wieżowiec z ....wafli. Bardzo dziękuję za kolejne ciekawe zajęcia.

https://goo.gl/photos/2EvQ3Nqbx53yQUdm8

201604281_ssqnwas

201604281_ssqnwqn


W ramach wszechstronnego propagowania Akcji „Pozytywni wobec otoczenia” grupa wzięła dziś udział w I Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, który odbył się dziś w Przedszkolu Miejskim nr 20 w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej 18 pod hasłem:
„Każdy przedszkolak duży i mały, chce być zdrowy i dobrze wychowany". Zespół "Muchomorków" liczący 10 dzieci (wymóg organizatorów: maksymalnie 10 osób) oraz solistka Alicja zaprezentowali się rewelacyjnie. Konkurencja był ogromna. W konkursie wzięło udział 17 przedszkoli. Czy pierwszy występ "Muchomorków" przed jury zostanie nagrodzony? Czas pokaże. Czekamy na wyniki. Bardzo dziękuję "Muchomorkom" za radość śpiewania :)). Dla mnie już jesteście wygrani.

201604251_ssaxxhh
201604251_ssaxxha

https://goo.gl/photos/5ECZzummN5vdMz26A

Krąg tematyczny Kwiecień:
1 tydzień- "Z wizytą na wsi".
2 tydzień - "Moja miejscowość"
3 tydzień- ""Święto ziemi".
4 tydzień- "Wiosenne uprawy".


Piosenki:Wiosenna cha -cha
(J.Kucharczyk)

1. Wiosna radosna, uśmiechnięta,
zazieleniła cały świat.
Rozsiała kwiaty kolorowe
pośród zielonych, świeżych traw.

I nuci cha cha cha wesoły wiatr,
i tańczy cha-cha-cha młodziutkie kępy traw.
I siewa cha-cha-cha w sadzawce stado żab,
dzięcioł na sośnie wystukuje rytm cha-cha-cha-cha.

2. Budzą się ze snu zimowego
niedźwiedź, wiewiórka, suseł, jeż.
Z dalekich stron już powracają
bociany do swych starych miejsc.Powitanie wiosny
(J. Kucharczyk)

1. Długi czas, wiosenko miła,
gdzieś w dalekich krajach byłaś.
Dzisiaj pięknie przystrojona
wracasz tutaj do nas.

A my witamy cię piosnką wesołą
witamy tańcem witamy wierszami.
Tak się cieszymy, wiosenko zielona,
że długo zostaniesz tu z nami.

2. Boćki krążą nad stodołą,
świergot wróbli słychać wkoło
Nad polami śpiew skowronka,
wreszcie przyszła wiosna.

3. Ziemia w zieleń przystrojona,
przebiśniegi w lesie rosną.
I przylaszczki i pierwiosnki
chcą przywitać wiosnę.

Przedszkole i rodzina to dwa środowiska, które w szczególny sposób oddziałują na dziecko. Skuteczność tego oddziaływania uwarunkowana jest wzajemnym i ścisłym współdziałaniem. Właściwa, pełna współpraca przedszkola z rodzicami powinna prowadzić do zintegrowania działań dydaktyczno – wychowawczych.Dlatego bardzo cenimy sobie każde spotkania, zajęcia z udziałem rodziców. Dziękujemy za każdą wiedzę, którą nam przekazujecie. Dziś w grupie "Muchomorków" mama Wojtka - z zawodu lekarz neurolog- opowiedziała nam na czym polega jej praca. Bardzo dziękujemy pani Kamili za przekazaną wiedzę.

201604140_ssaxrnq

13 kwietnia z wizytą w gospodarstwie wiejskim w ramach zajęć "Zwierzęta na wiejskim podwórku". "Wesołe Skrzaty" i "Muchomorki" bardzo dziękują gospodarzom za oprowadzenie po gospodarstwie.

201604131_ssaxras


5 kwietnia odbyły się zajęcia otwarte. Bardzo dziękuję za przybycie. Tatusiowi Orianki dziękuję za wspólna zabawę.
201604051_ssaxrss

O swoim zamiłowaniu i pasji do dyscypliny rowerowej opowiedział "Muchomorkom" tatuś Bartka. Bardzo dziękujemy za zaproszenie grupy. Zajęcia były fascynujące, pouczające i świetnie zorganizowane. Na zakończenie każde dziecko otrzymało medal oraz słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy.

201603241_ssaxrxa

zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/vY7MFdxJ3MnQZxUz5

23 marzec- Muzeum Odlewnictwa Artystycznego -warsztaty wielkanocne.
201603230_sspxxss

201603231_sspxxar

21 marca zajęcia popołudniowe "Rozśpiewane figury. Matematyka na wesoło.".
Na dzisiejszych zajęciach świątecznie. Jak zrobić kurczaczka z koło?- to na dzisiejszych zajęciach.To tylko niektóre prace stworzone przez dzieci od początku do końca. Brawo.Dzieci które nie poradziły sobie z zadaniem lub poszły do domu, kaczuszki stworzą w dniu jutrzejszym.

201603211_swahxxa
18 marca gościliśmy w grupie nauczycielki z Przedszkola Miejskiego nr 40. Przedszkole to, jest pomysłodawcą projektu "Ekspedycja w krainę zmysłów" do którego przystąpiły "Muchomorki". Przenieśliśmy się w przeszłość za pomocą magicznego zegara i poznaliśmy Marię Montessori i jej wymyślone specjalnie dla nas zabawki.
https://goo.gl/photos/dXaXBRF2jNCugp53A

201603180_swsrnqn

Jak radzić sobie ze złością ? - to temat zajęć, które odbyły się 17 marca.
Bardzo dziękuję rodzicom za przygotowanie zdjęć które sprawiły wiele radości. Dzieci chwaliły się, wymieniały się zdjęciami, pokazywali sobie rodziców- bardzo się cieszę, że biorą Państwo pośrednio udział w naszych zajęciach. Oczywiście stworzyliśmy własne pudełko złości w którym między innymi znalazł się gniotek, który wykonaliśmy na zajęciach.

201603171_swsrnas
201603171_swsrepp
201603171_swsrnah

16 marca braliśmy udział w warsztatach w Willi Caro. To nasze przygotowania do zbliżających się świąt. Poznaliśmy tradycję związaną z Wielkanocą jak i symbole koszyczka wielkanocnego.
https://goo.gl/photos/4y7qhk947HafYCir7
201603161_swsrehn

Zajęcia z Robotyki odbyły się 16 marca. Bardzo ciekawe zajęcia na które można zapisać dziecko w naszym przedszkolu.
https://goo.gl/photos/aFxrTSf2HniE41aS9
201603150_swsreps
201603150_swsrepa
W kolejnym tygodniu będziemy rozmawiać o pracy zawodowej naszych rodziców, ale także
o pracy ludzi wykonujących inne zawody.Przy okazji poznamy pracę stomatologa. Dowiemy się, w jakich sklepach możemy kupić poszczególne artykuły. Zorganizujemy w sali sklepik spożywczy i nauczymy się dokonywać prostych zakupów. Poznamy również zawody ludzi, którzy pracują przy budowie domu. Dowiemy się również, jakie czynności wykonuje ogrodnik. Założymy w parach hodowlę cebuli, fasoli i rzeżuchy.ZAPLANOWANE WYDARZENIA NA MIESIĄC MARZEC W GRUPIE „MUCHOMORKI”

9 marzec- spotkanie stomatologiczne
201603091_swsreqw
https://goo.gl/photos/SrZSPJtibcoH1f8e9
10 marzec – występ z okazji Dnia Kobiet
201603101_swsrern
201603101_swsrerq„Rozśpiewana piosenka”

Ta piosenka nie ma dresu z Myszka Miki
W szary sweter jest ubrana na guziki
Ta piosenka nie ma nawet klocków Lego
Czy jest smutna, czy jest biedna? - nic takiego!

Ha, ha, hi, hi - śmieje się od rana
Zwykła piosenka, ale roześmiana
Ha, ha, hi, hi - cieszy się z niczego
Życzy nam wszystkiego najlepszego!

Ta piosenka nie ma komputera w domu
I wideo nie ma, ani gramofonu
Ta piosenka nie leciała samolotem
Ale za to fruwa z wróblem, tańczy z kotem

Ha, ha, hi, hi - śmieje się od rana
Zwykła piosenka, ale roześmiana
Ha, ha, hi, hi - cieszy się z niczego
Życzy nam wszystkiego najlepszego!

3 marca wyjście na spektakl pt: "Chłopiec z Gliwic".
https://goo.gl/photos/hGcQCNDD7s8pmLeQ6
201603030_swsrwpa

187864Chlopiec-z-Gliwic-185x294


W tym tygodniu realizujemy temat Kosmiczna wyprawa zajączka Kicusia.
Dzieci poznały piosenkę pt: "Ufoludki".

ufoludek-obrazek_sredni_4019628

Gdzieś w kosmosie żyją sobie
małe ufoludki.
Mają oczka jak guziczki
i zielone bródki.
Refren
Iju, iju, iju, iju, osi,
bulba, pulpa, ziu! na słowo ziu!

Mają domki z filiżanek
ozdobione złotkiem,
czasem sobie podróżują
latającym spodkiem.
Refren
Iju, iju, iju, iju…..
Jeśli jeszcze w to nie wierzysz,
to popatrz do góry:
ufoludki obserwują nas
przez wielkie rury!
Refren
Iju, iju, iju, iju…..


201603010_swxhawn


Oczywiście efekty naszej pracy w kąciku plastycznym grupy "Muchomorki".
Zapraszam do galerii zdjęć:

https://goo.gl/photos/giiJC2BJpEccAW3X9
Zdjęcia styczeń-luty
https://goo.gl/photos/P7JVHiFXZqZyGAkG6


Zabawy i ćwiczenia w grupie "Muchomorki".

A jak śpiewamy :))
https://goo.gl/photos/7ZEhJ5t5GoDjrv6o6

https://goo.gl/photos/AauVK2t84sQpmhih7


Zajęcia z języka hiszpańskiego odbyły się 26 stycznia. "Podróże małe i duże" to projekt realizowany z mamą AleXa -p. Kasię. Bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz chęć dzielenia się swoją wiedzą.


Zajęcia na temat Babci i Dziadek.
Zabawa pt: "Zdjęcie Babci i Dziadka".Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 18 stycznia. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.


Babcia z Dziadkiem są wspaniali
Gwiazdkę z nieba by nam dali
Są kochani my to wiemy
Babciu Dziadku- Dziękujemy

Piosenka:
Gdy babcia i dziadek idą na spacer,
nie idą sami,
Bardzo się cieszą, że mogą w parku
wędrować z nami.
Są uśmiechnięci i czasu mają
zawsze tak wiele
jakby w tygodniu codziennie były
same niedziele.

Ref.: Babciu, dziadku poczekajcie
zaraz przybiegniemy.
Na ławeczce pod kasztanem
razem usiądziemy.
Opowiecie co tam słychać
na szerokim świecie.
Jak zrozumieć trudne sprawy
wy najlepiej wiecie.

Babcia i dziadek! Są zawsze blisko
Tak nas kochają,
że wszystkie siły i czas swój cały
nam poświęcają.
A kiedy mamy jakieś kłopoty
albo zmartwienie
możemy zawsze liczyć na pomoc
i pocieszenie.

Piosenka „Wesoły czajnik”

Już w czajniku woda gra
pa, pa, pa i tra ta, ta.
Na herbatę tra ta ta
ten czajnik gra.
Już na stole obrus lśni
filiżanki spodki trzy,
na herbatę do Babuni
wnuczki mają przyjść

13 stycznia w przedszkolu zorganizowany był Bal Przebierańców. Zabawę poprowadził wodzirej. Było bardzo wesoło, kolorowo i słodko. Rodzice jak zwykle wykazali się kreatywnością i pięknie przebrali "Muchomorki".

https://goo.gl/photos/WyhDwRUXHjDyFwjw5


Zdjęcia do pobrania:

https://goo.gl/photos/gYJjtBTNbWk3aodE8

Bardzo dziękujemy naszej Dyrekcji za piękną Wigilię w naszym Przedszkolu.


22 grudnia bajeczkę przeczytała nam mamusia Sandry. Bardzo dziękujemy za udział w Akcji "Cała Polska czyta dzieciom".


Bardzo dziękuję wszystkim gorąco za udział w akcji, za chęć przyniesienia ciasteczek oraz za wielkie zaangażowanie w zbiórce pieniążków.Dziękuję wszystkim wolontariuszkom małym i dużym oraz za wspólne kolędowanie wszystkim grupom.


17 grudnia była bajka "O wilku i 7 koźlątkach",pogadanka o bezpieczeństwie w domu i na podwórku,o tym, że nie wolno nikomu otwierać drzwi i od nikogo niczym się nie częstować. To wszystko przekazali nam Strażnicy Miejscy.
Potem były odznaki (naklejki), a także :przypomnienie o znakach drogowych i sygnalizacji świetlnej oraz zasadach bezpieczeństwa.


16 grudzień "Muchomorki" gościły na Stadionie Miejskim w Gliwicach. Dzieci na obiekt sportowy przyjechały autokarem z klubu. Już w autokarze pan kierowca poinstruował małych przedszkolaków jak się kibicuje. Na stadionie zobaczyliśmy szatnię i siłownię piłkarzy, salę konferencyjną i murawę. Dzieci kolorowały również kolorowanki o tematyce świątecznej. Udało nam się spotkać jednego z piłkarzy klubu "Piast" Gliwice Martina Nespor. Bardzo dziękujemy za oprowadzenie po obiekcie pani Joannie oraz za bezpieczny przejazd panu kierowcy.

https://goo.gl/photos/PQzDn8eVYLRHDrfT814 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne połączone z występem artystycznym. Dzieci ślicznie zaśpiewały kolędy i odegrały swoje na pewno nie ostatnie role. Bardzo dziękuję za przyjście i wspólne kolędowanie.
Bardzo dziękuję tatusiowi Amelki P. za piękne zdjęcia.

https://goo.gl/photos/NVF1USRw1nGQQzFDA


W piątek 11 grudnia odbyły się warsztaty wyrobu pierników. Dzieci od początku do końca samodzielnie wykonały pierniczki.

Zdjęcia do pobrania:

https://goo.gl/photos/oVCwZpU65ggVczp49


Zdjęcia do pobrania: Górnik, Policja, Muzeum Odlewnictwa

https://goo.gl/photos/h69eu8YcbfeVR9VKA

9 grudnia odwiedzili nas panowie Policjanci. Pokazali nam akcesoria policyjne oraz pouczyli nas jak przechodzić przez pasy. Pani Justynka przygotowała dla nas zagadki i wiersze. Bardzo dziękujemy.8 grudnia byliśmy w "Muzeum Odlewnictwa Artystycznego" na warsztatach Małego Odlewnika pt:"Chodźmy wszyscy do stajenki".

4 grudnia odwiedził nas gość. Miło nam było powitać św. Mikołaja w asyście Aniołków.


Zdjęcia do pobrania:

https://goo.gl/photos/51NDNnZheKPZRpDU7

Piosenki:

Szukają

Puk, puk, puk
pukają
puk, puk, puk
szukają
nie ma miejsca
dla Jezusa.
Wszystkie drzwi zamknięte
Dzieciąteczko Święte
gdzieś pod sercem mamy
jeszcze śpi.
Wszystkie drzwi zamknięte
Dzieciąteczko Święte
Gdzieś pod sercem mamy
budzi się
nie wie, że...
Puk, puk, puk
pukają
puk, puk, puk
szukają
ale drzwi nie otwiera nikt.


Gwiazdeczko

1. Ciemno, cicho dookoła
w ten świąteczny czas,
tylko gwiazdka na niebiosach
gdzieś prowadzi nas.


Ref. Gdzie nas wołasz złota gwiazdko,
gdzie nam każesz iść?
Do Betlejem, gdzie dziś z nieba
przyszedł Boży syn.


2. Ciemno cicho dookoła
tylko gwiazdki blask,
do ubogiej stajeneczki
dziś prowadzi nas.


Ref. Gwiazdko złota, lśnij tak jasno,
by nie zbłądził nikt,
w długiej drodze do Betlejem
tam, gdzie Boży syn.„Dzwoneczkowa kolęda”

1.Już na niebie gwiazdka lśni
a w żłobeczku Jezus śpi
Anioł białe skrzydła ma,
na dzwoneczkach pięknie gra


2. Anioł śpiewa ding, ding, dong.
Pasterz śpiewa ding, ding, dong.
Gra dzwoneczek ding, ding, dong.
Śpi syneczek ding, ding, dong

Aniołek maleńki jak wróbelek
1. Aniołek maleńki jak wróbelek.
Przyfrunął do szopy do Betlejem
Zapalił na niebie wielką gwiazdę
Aż noc się zrobiła jak dzień jasna !

Ref. Kolęda na niebie
Kolęda na ziemi, kolęda.
Kolęda na niebie
Kolęda na ziemi dla Ciebie kolędujemy.

2. Zaśpiewał głosikiem jak dzwoneczek
Że w szopie na sianie leży dziecię
Kto widział te cuda nad cudami
Że Bóg choć maleńki będzie z nami


https://goo.gl/photos/KrZS3C9RGWgJZ8nE9

Akcja "Góra Grosza" już trwa. Wielką Górę Grosza nazbierała Martusia, Zosia, Bartek.Zapełniły nam się już 3 duże słoiczki. Bardzo dziękujemy wszystkim. Akcja jeszcze trwa i rozpoczynamy zbierać do 4 słoiczka.


26 listopada odbyła się wycieczka do Kina "AMok".

https://goo.gl/photos/jmgk4VdAu2GXeq646

Przedszkolna Akademia Filmowa to warsztaty i projekcje bajek. "Muchomorki" miały okazję zwiedzić ciekawe miejsca w kinie: salę projekcyjną, kabinę kinooperatora, biuro. Sami też kupili bilet. Dzieci bardzo się cieszyły z możliwości dotknięcia ekranu. Bardzo ciekawe zajęcia połączone z oglądaniem bajek takich jak: "Reksio", "Bolek i Lolek", "Przygody Myszki" oraz "Wyprawa profesora Gąbki".

25 listopada odbyło się Spotkanie z historią w trakcie których poznali jak tworzyło się pieczątki oraz papier ręcznie czerpany. Bardzo ciekawe i pouczające warsztaty.

link do zdjęć:https://goo.gl/photos/LNgRqsHWEA7jGMup8


W tym tygodniu bawiliśmy się w Teatr i tworzyliśmy bajki. Powstały piękne rysunki.

https://goo.gl/photos/D2i6dEHkGreNeU1R7


Nasza praca w Akademii Wyobraźni Play doh.

https://goo.gl/photos/Z4qptijLrgQGio6w6

13 listopada mieliśmy zajęcia z cyklu "Podróże małe i duże".

Ćwiczyliśmy liczebniki od 1 do 5, powtarzając przy tym kolory, które dzieci już znają z wcześniejszych spotkań.
Wymowę liczebników można sobie poćwiczyć ze stroną


http://www.superkid.pl/hiszpanski-liczby-slowka1 – uno
2 – dos
3 – tres
4 – cuatro
5 – cinco
Dzieci odpowiadały na pytanie ¿Cuántos años tienes? ( Ile masz lat) Kuantos anios tienes
Tengo cuatro años Mam 4 lata.


https://goo.gl/photos/JaY5ojXn8A1d1kC66


Rozśpiewane figury. Matematyka na wesoło" w każdy poniedziałek o godzinie 14. Na zajęciach 9 listopada bawiliśmy się i przeliczaliśmy kolory. Pomógł nam w tym wiersz pt" Tęcza"

Czasem widać ją na niebie,
a nie jest to chmurka.
Siedem swych kolorów ma
i każdemu jeden da.
Pierwszy kolor da słoneczku,
drugi pomarańczy.
Trzeci da wesołej śwince,
a czwarty malince.
Piąty trawce da wiosennej,
następny da chmurce.
A ten siódmy, ten ostatni
śliwce co rośnie na górce.
Co za łuk z kolorów po deszczyku widać?
I gdy słońce im przyświeci
zaczynają migać.


Zapraszam wszystkich do oddania głosu na naszą pracę konkursową w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków Akademia Aquafresh. Temat pracy "Pastusiowa Olimpiada w naszym przedszkolu".Oddać głos można każdego dnia z jednego adresu ip poprzez link http://akademia-aquafresh.pl/konkurs/pracaprzedszkola/705/przedszkole-miejskie-nr-29-.html

W czwartek 5 listopada w grupie królował ziemniak. Z samego rana rozmawialiśmy na temat ziemniaków. Później stworzyliśmy pięknego jeżyka a na koniec zabawy w ogrodzie przedszkolnym oraz małe co nieco. Dzieciom najbardziej podobała się poszukiwanie ziemniaków w liściach. Zabawa dostarczyła naprawdę wiele radości.

https://goo.gl/photos/UqtCFT9gRUwXSUvZ6

W tym tygodniu obchodziliśmy urodzinki Orianki i Franka. Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego.

Kolejne poniedziałkowe popołudniowe spotkanie pt: "Rozśpiewane figury. Matematyka na wesoło".
Na zajęciach poznaliśmy wierszyk pt: "W sadzie".

"W sadzie"

Osiem drzew w sadzie stało,
każde zdrowe owoce miało.
Trzy jabłuszka
cztery gruszki oraz
dwie śliweczki.
Masz trzy kosze, tu przy drzewach
włóż owoce tak jak trzeba.

https://goo.gl/photos/ni3hTaYot8UiYTnB9

"Podróże małe i duże" - spotkanie 2

Zajęcia odbywały się wokół tematyki części ciała. Na początku powtórzyliśmy i utrwaliliśmy podstawowe zwroty
Buenos dias- dzień dobry
Hola -cześć( w języku hiszpańskim literka h jest niema, nie czytamy jej niezależnie w jakim miejscu będzie w danym wyrazie) powiemy ola
soy (soj) Kasia,soy Gosia, soy Alex,soy Natalia ( jestem Kasia......)itd
Adios-pa na pożegnanie

kolory rojo ( czytamy rocho) czerwony
blanco ( czytamy blanko) biały
amarillo- żółty (czytamy amaridzio) żółty

Części ciała ćwiczyliśmy z pomocą piosenki:la cabeza (la kabesa) głowa
el cuello ( el cuedzio) szyja
las manos ( las manos) dłonie
los brazos (los brasos) ręce
el tronco (el tronko) tułów
las piernas (las piernas) nogi
los pies (los pies) stopy


28 październik to ważne wydarzenie dla "Muchomorków". To właśnie dziś odbył się 1 Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków pod hasłem "Sprintem do Maratonu".

Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzenia czasu.
Wygrywa ten kto dobiegnie do mety. Wszyscy, którzy próbowali tego sportu wiedzą, że nie ważne jest pierwsze miejsce ale wytrwałość i przekroczenie linii mety. "Muchomorkom" to się udało. Wszystkie dzieci otrzymały medale i dyplomy.
Może teraz kolej na rodziców? :) Co Wy na to?Zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/AkWdjA6xG7dosRz17

26 października kolejne spotkanie z "Rozśpiewanymi figurami". Bawiliśmy się z kwadratem do piosenki M.Staniek.

Piosenka z gestykulacją pt: "Cztery rogi"

Mały kwadrat
cztery rogi ma.
Cztery czapki
na te rogi da.
Cztery czapki
cztery rogi mały
kwadrat ma.Po spotkaniu z językiem hiszpańskim gościliśmy Szkołę Muzyczną Yamaha. Bardzo ciekawe zajęcia na temat dźwięków. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie.

Zdjęcia do pobrania:
https://goo.gl/photos/fuZuCAdiHfeYe5Vi723 października było kolejne spotkanie z językiem hiszpańskim. Dziękuję pani Kasi za poświęcony czas naszej grupie oraz za doskonałą zabawę. Na drugim spotkaniu poznaliśmy części ciała. Całej zabawie i nauce towarzyszyła piosenka którą dzieci nuciły cały dzień.

W ramach zajęć dydaktycznych dotyczących zwierząt, dzieci wykonały prace plastyczną "Domek dla psa". Ponieważ widzę rozwijające się umiejętności w rysowaniu nie wyklejaliśmy lecz rysowaliśmy budę. Wszystkie prace są doskonałe. Za parę dni wywieszone zostaną na naszej gazetce plastycznej.21 października gościliśmy w naszym przedszkolu teatrzyk Baju Baju z przedstawieniem pt: "Uwaga drogowa zabawa". Głównymi bohaterami byli Kuleczka oraz Patyczek. Dzieci- krasnoludki zupełnie nie znały zasad ruchu drogowego. Wraz z policjantką Stop nauczyliśmy naszych przeuroczych bohaterów przechodzić przez jezdnię.


Po przedstawieniu powstały piękne rysunki, które wręczyliśmy aktorom z teatru Baju Baju. Radość była wielka a prace zaskakujące.Rysunki do pobrania w linku.

https://goo.gl/photos/EQmvXe21ztE78YTA8


"Rozśpiewane figury. Matematyka na wesoło"- w każdy poniedziałek po godzinie 13.

"KORALE"

Nawlekała Basia na nitkę korale.
Gdy nawlekała posmutniała
bo zliczyć ich nie umiała.
Te trzy pierwsze są czerwone,
trzy kolejne żółte.
Jeden kręci się brązowy
i sznureczek jest gotowy.
Czy policzyć mi pomożesz
koraliki Basi,
które wiszą na niteczce
dla laleczki Stasi?"

https://goo.gl/photos/an2yD6TnWDqPGC439

"Zwierzęta wokół nas"

- poznawanie zasad dbania o zwierzęta hodowane w domu; karmienie ich, wizyty
u weterynarza, zapewnianie odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen, wychodzenie na spacer
- nazywanie dorosłych i młodych zwierząt

Zdjęcia z lotniska ciąg dalszy : https://goo.gl/photos/HZuJVuGfVFwoNhfL8

16 października byliśmy na teatrzyku pt: "Calineczka" w wykonaniu Grupy Teatralnej Seniorów organizowanej przez GCOK Perełka. Piękna scenografia wprowadziła wszystkich w zachwyt a reakcje dzieci były zaskakujące. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z aktorami. Teatrzyk był bardzo dobrze przyjęty przez dzieci.
Nie było to nasze ostatnie spotkanie z teatrem.

https://goo.gl/photos/eZgczpRkkq5MUoN7614 października mieliśmy okazję skorzystać z naszej bogato wyposażonej sali gimnastycznej. Była świetna zabawa o czym świadczy jakość wykonanych zdjęć.
Z góry przepraszam, ale prawie wszystkie zdjęcia są zamazane :)).

https://goo.gl/photos/rCYu8gH6d4zRKWfu5


Również z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom przedszkola złożyliśmy życzenia i przekazaliśmy karteczki z podziękowaniem oraz z zaproszeniem na jutrzejszą uroczystość.


13 października książeczkę wypożyczyła: Zuzia, Marta, Ala, Natalia, Olek M. oraz Lenka.

https://goo.gl/photos/3766vkjXNQaXCjFb6


9 października w akcji "Cała Polska czyta dzieciom" wzięła udział mama Hani. Usłyszeliśmy klasykę Brzechwy, którą pani Patrycja wyrecytowała :)). Zapraszam kolejne osoby do wzięcia udziału w akcji.

https://goo.gl/photos/cd8PF7ov8m26S4VK9
7 października byliśmy na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego. Pierwszą naszą atrakcją było puszczanie latawców.

Kolejnym naszym punktem programu było zwiedzanie Aeroklubu razem z instruktorem, który przekazał nam wiele ciekawostek na temat stacjonujących tam samolotów, szybowców i motolotni.


Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.
Zdjęcia do pobrania z wycieczki pieszej do Aeroklubu Gliwickiego
https://goo.gl/photos/daNMP5vhegkjdRuu6https://goo.gl/photos/YGptHioUEQ8ejsfm9

Pierwsze spotkanie z hiszpańskiego (dla chętnych rodziców do powtórzenia w domu)
Na pierwszych wprowadzających zajęciach z języka hiszpańskiego nauczyliśmy się przywitać i pożegnać, oraz 3 kolory, które dzieci ćwiczyły z pomocą pani Kasi. Poniżej krótka ściąga do ćwiczenia w domu dla chętnych rodziców i dzieci.

Buenos dias- dzień dobry
Hola -cześć ( w języku hiszpańskim literka h jest niema, nie czytamy jej niezależnie w jakim miejscu będzie w danym wyrazie. ) powiemy ola
Adios-pa na pożeganie

kolory rojo ( czytamy rocho) czerwony
blanco ( czytamy blanko) biały
amarillo- żółty (czytamy amaridzio) żółty


Rozpoczęły się popołudniowe zajęcia pt: "Rozśpiewane figury. Matematyka na wesoło". Zajęcia te odbywają się od października w poniedziałki około godziny 13.15.
Oto co się działo na pierwszych zajęciach:

https://goo.gl/photos/dn9cHCdvzCYtum1Y9

A w piątek rozpoczął się cykl zajęć w języku hiszpańskim pt: "Podróże małe i duże".
Zachęcam do powtarzania z dziećmi poznanych słówek, które zostaną wysłane na maila. Zajęcia prowadzi mama Alexa -p. Kasia. Poprzez zabawę wprowadza piosenki oraz podstawowe zwroty w języku hiszpańskim. Dodatkowo dzieci wykonały instrumenty muzyczne, które zostały wykorzystane w poznanej przez dzieci piosence na powitanie.
Bardzo dziękuję pani Kasi za bardzo bogate i ciekawe zajęcia. Następne spotkanie z językiem hiszpańskim już za 2 tygodnie.


Tego samego dnia gościliśmy w przedszkolu tatusia Marka, który przeczytał nam "Księgę Dżungli". Bardzo dziękujemy za udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"


"Ogólnopolskie czytanie w bibliotece" obchodzi swoją 15 rocznicę. W tym roku również z udziałem "Muchomorków".


W ramach zajęć "Chcemy być bezpieczni" dzieci poznały numery alarmowe. Wielkie brawa dla Marka, który opanował numery alarmowe na Policję, pogotowie oraz straż pożarną. Nauczyliśmy się również bezpiecznie przechodzić przez pasy.
Byliśmy również w bibliotece. Książki w tym tygodniu wypożyczyli: Marek, Sandra, Monika, Olek G., Bartek. Bardzo dziękuję mamusi Olka M. za udział w kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". W piątek wysłuchaliśmy bajeczkę pt: "Samoloty".


Zdjęcia do pobrania:

https://goo.gl/photos/ffcU5uVGkuDUQRfA8


Bardzo dziękujemy mamusi Bartka za udział w kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".


Bardzo dziękujemy mamusi Alexa za udział w kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
Mieliśmy okazję wysłuchać bajeczki pt: "Bardzo głodna gąsienica"


Realizujemy program "Cała Polska czyta dzieciom". W tym tygodniu bajkę przeczyta nam mama Alexa. Bardzo dziękujemy.

18.09. 2015

Dziś wielka niespodzianka. Planetarium w naszym przedszkolu.

Dzieci poznały planety oraz krótkie opowiadanie o małym Dinusiu.

17.09.2015

Zapoznanie z piosenką pt: "Noc w Przedszkolu"

Przedszkolowo.pl logo